Programmes 2017

Descriptive linguistics

This programme consists of four courses: Descriptive Linguistics (Mous), Tone Analysis (Kutsch Lojenga), Field Methods (Rapold), Corpus Building.


Germanic programme

This programme consists of four courses: Old Saxon and Old Dutch (Kerkhof), Old Frisian (Bremmer), Reading Old Norse Sagas (Quak), Old English (Porck).


Indo-European programme I

This programme consists of four courses: Classical Armenian (Martirosyan), Avestan linguistics and philology from comparative Indo-European perspective (Sadovski), Introdudction to Proto-Indo-European Phonology and Morphology (Kerkhof), Introduction to Mycenaean (van Beek).


Indo-European programme II

This programme consists of four courses: Indo-European nominal compounding (Fellner), Minor languages of Anatolia: Lycian and Phrygian (Kloekhorst & Lubotsky), Indo-European poetry and ritual: textual testimonies of archaic theology, cosmology and anthropology (Sadovski), Historical grammar of Hittite (Kloekhorst).


Indological programme

This programme consists of four courses: Vedic poetry (Knobl), Vedic prose (Knobl), Learning Tamil Through Sanskrit: An Introduction to Late Tamil Manipravalam (Ciotti), Sanskrit Drama Hitting Below the Belt: Readings from Bhāsa’s Ūrubhaṅga (Cuneo).


Iranian programme

This programme consists of four courses: Balochi (Korn), Avestan Linguistics and Philology from Comparative Indo-European Perspective (Sadovski), Manichaean Middle Persian (Durkin-Meisterernst), Introduction to Manichaeism (de Jong)


Papyrology programme

The programme consists of three courses: Introduction to Papyrology (1200 BCE - 1000 CE) in time slot 1 and Reading Greek Papyri (slot 2 + 3). As to the fourth course, the students may consider to take 'Introduction to Mycenaean' from the Indo-European programme.


Russian programme

This programme consists of two courses on Old Russian -- "Russian Historical Grammar" (Tijmen Pronk) and "Voices on Birchbark. Messages from Medieval Russia: Daily Life and Communication" (Jos Schaeken) -- and a double class on Russian literature: "How To Be an Alien -- From Tolstoy and Nabokov to Sinyavsky and Pelevin" (Lena Lubotsky). Please note that if you want to follow the course on Russian literature, you will need to sign up for both slots 3 and 4.


Semitic programme

This programme consists of four courses: Hebrew: Texts from Ancient Israelite Literature (Gianto), Ugaritic Language and Literature (Gianto), The Linguistic History of Arabic (van Putten & Al-Jallad), The Old Syriac Inscriptions (Gzella).


Specials

There are four special courses which do not specifically belong to any of the other programmes: Sumerian (Jagersma), Dutch for beginners (Pronk-Tiethoff), History of Linguistics (de Jonge, Lubotsky, Verhagen), and Lexicostatistical Methods in Historical Linguistics (Starostin).